Egzoz Geri Dönüş Valfi (EGR)

Günümüzün dizel otomobillerinin en yaygın arızalarından biri EGR sistemi arızasıdır.

EGR ‘exhaust gas return’ egzoz gazı geri çevrimi’ terimlerinin kısaltmasıdır. Yani, motordan henüz çıkmış sıcak ve basınçlı kirli egzoz gazını geri çevirip emme manifold’undaki soğuk temiz hava ile karıştırır.

Bu operasyondaki amaç emisyon standartları kurumlarının şart koştuğu nitrojen oksit gazları salınım seviyelerini minimize etmektir. Lakin bu durum sağlıksızdır. Kirli, yağlı sıcak egzoz gazı temiz hava sistemine sokulurken arada görev yapan vana EGR Valfi’dir. EGR Valfİ zamanla kurum bağlar ve çalışamaz duruma gelir. Bazen açık kalır, egzoz gazını durduramaz ve aşırı egzoz gazı kaçırdığı için motor ciddi derecede hasar görür. Açık kaldığı durumlarda Dizel Partikül Filtresi de tıkanır ve çöp olur. Günümüzde dizel partikül filtrelerinin en azılı düşmanı EGR sistemi’dir.

Bazen kapalı kalır, Motor kontrol ünitesi EGR Valfi’ni açıp kapatamadığı için Motor acil işletim prosedürüne geçer, tabiri caizse yolda kalırsınız. Bugün Yetkili veya Özel servislerde bu valfi değiştirerek problemi çözüyorlar. Fakat sistem en kısa sürede yeni valfi de kuruma boğar ve tekrar arıza yapar.

2010 yılından günümüze üretilen her içten yanmalı motorun EGR sistemleri arıza yapmakta, bazen çok ciddi motor hasarları ve çok ciddi ekonomik külfetler oluşturmaktadır.

Megachips olarak geliştirdiğimiz özel EGR yazılımları ile Motor kontrol ünitelerindeki EGR Valfi çalışma stratejilerini yeniden şekillendiriyor ve Ülkemiz şartlarına uygun hale getiriyoruz. Böylelikle mevcut arızalı EGR sisteminiz ile sorunsuz devam edebiliyorsunuz.

Henüz EGR sıkıntısı yaşamamış iseniz, yine de bu özel EGR yazılımlarımızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Belki bir arıza var fakat henüz motor arıza lambası yanmıyor olabilir. Otomobillerimizin motor sağlıkları açısından çok önemli olan bu iyileştirme, Türkiye’de kullanılan her otomobilde mutlaka uygulanmalıdır.

 

 

 

Daha sessiz motor çalışması ve daha az yakıt tüketimi gibi extra faydaları da unutmamak gerekir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR