Akünün Bitmesi

Marşa bastığında araç geç çalışma problemi yaşıyorsa akü ile alakalı bir sorun yaşanıyor olabilir. Kontağı çevirdiğinde gelen uzun süreli sesler akünün bitiyor olduğunu gösteren belirtiler arasındadır. Bu gibi durumlar araç uzun süre çalıştırılmadığında, farlar açık unutulduğunda ya da çok uzun süre müzik sistemi kullandığında ortaya çıkabilir.
Akünün bittiği kimi zaman yola çıkmadan fark edilse de bazen yolda da akü bitmesi problemi yaşanabilir. Böyle bir olay yaşadığında çevreden yardım alıp başka bir araçtan aküye takviye yaparak sorunu çözebilirsin. Bunun için akü kollarını arabada bulundurmayı unutmamalısın. Aracı çalıştırdıktan sonra en kısa zamanda aküye baktırmak ve yenisini taktırmak gerekebilir.

Motorun Aşırı Isınması

Motorun aşırı ısınması araçlarda en sık karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Bu sorun genelde motor kısmından ve su haznesinden buhar çıkması ile anlaşılır. Radyatör peteklerinde yaşanan tıkanıklık, soğutma suyunun bitmesi, vantilatör kayışının kopması gibi problemler sonucu motor aşırı ısınabilir. Bu tarz durumlarda öncelikle aracı uygun bir yere çekerek motorun soğumasını beklemek gerekir.
Kaputu açıp motoru soğuttuktan sonra ise soğuyan radyatör kapağını açabilirsin. Su seviyesi azalmış ya da su bitmişse su eklemesi yaparak sorun çözülebilir. Araba arıza çözümleri yerine getirilmesine rağmen arıza devam ediyorsa otomobili çalıştırmak daha büyük problemler yaratabilir. Aracında sorun olduğunu düşünüyorsan aynı zamanda aracının bakım periyodu da geldiyse bize ulaşabilirsin.

Motorun Güç Kaybetmesi
Motorda yaşanan güç kaybı aracın çok fazla yakıt tüketmesine ve çok sesli çalışmasına neden olabilir. Araç çalışırken normale göre daha fazla ses çıkarmaya başlamışsa araba arızaları arasında ilk akla gelen güç kaybı olmalıdır. Vakumun sızdırması, hava akışı sensörünün kirlenmesi, katalitik çeviricisinin arızalanması ve yakıt pompası arızaları motorun güç kaybı yaşamasına sebep olur.
Bu tarz durumlarda araç hakkında yeterli donanım bilgisine sahip değilsen ya da risk almak istemiyorsan bizden yardım alabilirsin.

Frende Yaşanan Titreme
Fren disk yüzeylerinin belirli bir süre aşınması sonucu frene basıldığında araç ya da direksiyon titreyebilir. Can ve mal kaybına sebep olabilecek bu sorun oldukça tehlikelidir. Bu gibi bir durumda diskin aşınma derecesi kontrol edilebilir. Disk aşınması aşırı derecede değilse taşlama işlemi ile problem çözülür. Fakat disk aşınması çok fazla ise ve disk ömrünü tamamlamış durumdaysa diski bir an önce değiştirmek gerekir.
Aşınma çok dalgalı ise ve bu işlemleri yapmadan balatalar değişirse ses zamanla tekrar ortaya çıkar. Diski taşlattırıp balataları da yeniledikten sonra bir süre daha bu sesi duymaya devam edebilirsin. Balata ve disk birbirine uyumlu olmaya başladıkça ses de zamanla azalarak bitecektir.
Kullanılan araç kimi için iş, kimi için günlük hayatında vazgeçilmezler arasında yer alır. Bu yüzden araçta yaşanan arızalar hayatı etkilemeden gerekli önlemleri almak gerekir.

Marş Basmaz
Marş ile ilgili sorunlar genellikle aküdeki bir arızaya işaret eder. Marş basmıyorsa akü boşalmış ya da akü kutup başları gevşemiş olabilir. Sorunun aküden mi, başka bir nedenden mi kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için farlar, müzik sistemi gibi aküye bağlı aksamı kontrol edebilirsiniz. Eğer bunlarda bir sorun yoksa marş basmamasıyla ilgili problem aküden kaynaklanmıyor demektir.

Marş Bastığı Halde Araba Çalışmaz
Çok sık rastlanan bir arızadır. Marş bastığı halde araba çalışmıyorsa sorun bujilerle ilgili olabilir. Buji kontrolü yapılmalıdır.

Motordan Kötü Sesler Gelir
Motordan adeta ciyaklama sesi duyduğunuzda endişelenmeniz gerekir. Çünkü bu rahatsız edici ses, önemli bir hasar olduğunu hissettirir. Özellikle motoru çalıştırdıktan hemen sonra tok olmayan kötü bir ses duyuyorsanız, vantilatör kayışı gevşemiş ve motor aşırı derecede ısınmış olabilir.

Motor Geç Çalışır
Motorun geç çalışması önemli bir arızadır. Supap ayarı, distribütör soğutması ve buji kaynaklı olabilir.

Araç Çalışınca Koku Gelir
Bazen arabanızı çalıştırdığınızda kötü bir koku gelir. Bu koku size bir şeylerin ters gittiğini hissettirebilir. Kokunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir:

  • LPG sızdırması olabilir, çok tehlikelidir.
  • Egzozdan çiğ gaz çıkması
  • Radyatörde su kaçağı olması
  • Motorun hararet yapması

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR