CHİPTUNİNG NEDİR ?
Chiptuning araçların motor kontrol ünitesi içerisindeki yazılımın
değiştirilmesi işlemidir.

Bu değişiklikler farklı ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenirler.

  • Araç hızının sınırlandırılması
  • Mevcut sınırlandırmanın kaldırılması
  • Motor gücünün düşürülmesi veya arttırılması

Araç motoruna herhangi bir donanım ilave edilmesi veya kaldırılması gibi gerek yazılımsal gerek donanımsal her türlü gereksinim chiptuning sayesinde sağlanabilir.

Chiptuning operasyonları günümüzde sıklıkla, aracınızın ürettiği motor gücünü ve torkunu değiştirmeye, yakıt tüketimini iyileştirmeye odaklı olarak geliştirilirler. Atölyelerimizde bulunan şase Dinamometre’leri ile uygulama öncesi ve sonrası ölçümler yapılır. Elde edilen verim ekranda gözlemlenebilir. Ortalama bir operasyon 1-2 saat kadar sürer. Aracınızın motor kontrol ünitesinden okunan orijinal yazılım, Megachips bünyesinde yedeklenir ve istenildiğinde araca tekrar yüklenerek orijinal haline çevirilebilir.

Chiptuning’in Avantajları Nelerdir?

Uygulamalarımızın avantajlarını kullanıcılar tarafından bize iletilen sorulardan ve onlara sunduğumuz çözüm operasyonlarından derleyebiliriz.

Otomobilin ilk hareketi esnasında motora çok iş düşer ve eğer araç kaldırılırken yeterli miktarda tork üretilemezse araç sık sık stop eder. Müşterilerimizden sıklıkla bu şikayeti duyarız. Özellikle yaz aylarında klima açık kullanıldığında bu rahatsız edici durum daha da belirgin hale gelir. Chiptuning ile gerekli iyileştirmeler yapıldığında motorun daha erken devirlerde tork üretmeye başlaması ve daha yüksek miktarda üretmesi sağlanır. Böylece daha az gaz vererek daha düşük devirlerle aracınızı hareket ettirebilirsiniz. Bu durum aracınızın kavrama sisteminin ömrünü uzatacaktır.

Motor torkunun daha erken üretilmeye başlanması, günlük kullanımda çok sık rastlanan yavaşlamalar sonrasında tekrar hızlanırken, vites küçültme ihtiyacını ortadan kaldırır. Araç mevcut viteste çok daha rahat toparlayarak devirlenir. Özellikle otomatik araçlarda yavaşlama sonrasında tekrar gaza basıldığında vites küçültme eğiliminin ortadan kalkması bu esnadaki zaman kaybının geri kazanılmasını sağlar. Böylece daha yüksek viteste daha düşük motor devri ile daha az yakıt tüketerek ilerleyebilmenizi sağlar.

Aracınızdaki bu iyileşme Yakıt Tüketiminizi Düşürecektir.. Günümüz motor kumanda teknolojisi ciddi oranda dijital bir hal almıştır. Aracınızın motor kontrol ünitesine gönderdiğiniz gaz pedalı komutları bir çok hesaplama sonrasında motor tepkisi olarak hissedilir. Bu hesaplamalar tepkinin gecikmesine sebep olur. Gaz tepkisi gecikmesi günlük kullanımda sıkıcı bir hal alabilir. Chiptuning sayesinde gaz tepkisi hızlanır ve verdiğiniz gaz pedalı komutları daha hızlı ve güçlü cevaplanır. Bu durum sollamalar, kalkışlar gibi günlük kullanımda hızlı tepki gerektiren sürüş koşullarında aracınıza duyduğunuz güveni artırır.

Artan maksimum motor gücü ve torku sayesinde aracınız daha kısa sürede hızlanır ve daha yüksek hızlara çıkabilir.

Günlük otomobil kullanımında Motor torkunun önemi çok büyüktür. Genelde düşük devirler kullanılır ve tork=düşük devir gücüdür. Aracını günlük genel kullanımda 1500-3500rpm devir bandında yürüten bir kullanıcının asıl ihtiyacı, motorunu güçlendirmek değil torklandırmak olacaktır. Araç motorları max güçlerini yüksek devirlerinde üretirler ve o gücü kullanabilmek için aracı tam gaz en yüksek devirlerde kullanmanız gerekir. Araçlar tüm gün bu şekilde kullanılmıyorlar. Bu sebeple olası bir performans ihtiyacınızda tam olarak neyin işinizi göreceğini iyi bilmeniz gerekir.

Tecrübelerimiz, kullanıcıların güçlenen motorlardan çok torklanan motorlarla daha memnun olduklarını göstermiştir.

İşlem Süresi Ne Kadar ?

İşlem süresi aracın beyin tipine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu işlemler ortalama 1 – 2 saat arası sürmektedir.

Aracımın Yakıt Tüketimi Artar Mı? 
Chiptuning uygulaması özellikle yeni jenerasyon dizel motorların, sert emisyon kurallarından dolayı, düşük devirlerdeki hantallığını iyileştirir. Üreticilerin, otomobillerine 1. ve 2. vitese uyguladıkları tork limitasyonundan dolayı, araçlar bu viteslerde yavaş hareket ederler.

Chiptuning küçük viteslerdeki bu gecikmeleri ortadan kaldırır. Dizel araçların çok güçsüz ve torksuz olduğu 1000-2500 devir bandında, gücü ve torku arttırarak, eski hali ile vites küçültmeniz gereken durumlarda aynı vitesle toparlayıp ilerlemenizi sağlar, bu durum chiptuning sonrasında elde edilen YAKIT EKONOMİSİ’nin başlıca sebebidir.

Aracımın Garantisi Bozulur Mu?
Aracınızın üretici firma tarafından garantide olması Chiptuning yaptırmanız için engel değildir. Chiptuning yetkili servisler tarafından farkedilemez. Bu konuda Megachips size gereken güvenceyi vermektedir.

Chiptuning Aracıma Zarar Verir Mi?
Yeni nesil motorlar tamamen elektronik olarak sensörler tarafından kontrol edilir ve yönetilir. Fabrikalar bu işletim sistemlerini motora zarar verecek limitlere ulaştığında kendini koruyacak şekilde üretirler. Doğru Ellerde hazırlanan ve limitler dahilinde olan chiptuning işlemi bu koruma mekanizmalarının belirleneceği sınırlar içerisinde olacağı için zarar verme ihtimali kesinlikle yoktur.

Örneğin: Egzoz gaz sıcaklığını ölçen sıcaklık sensörü belli bir değerin üzerinde ısı algıladığında motor gücünü yazılımsal olarak azaltacaktır. Bu koruma mekanizmalarını devre dışı bırakmamak önemlidir.

Tarafımızca üretilen tüm yazılım dosyaları bugüne kadar hazırlanan on binlerce araç yazılımının referansı ve bilgi birikimi ile normal limitlerde motordan alınabilecek maksimum güç hedeflenerek hazırlanmaktadır.

Muayane Sırasında Problem Yaşar Mıyım?

Yapılan işlemler TÜV standartları hesaplanarak sınırlar dahilinde yapılır. Muayene esnasında standart araçtan farklı bir muamele gerektirmez.

Alışveriş Sepeti

0
image/svg+xml

Sepette ürün bulunmamaktadır.

Alışverişe devam et